Acele Giden Ecele Gider

Bu atasözü özellikle tehlikeli iş yapanlar için kullanılabilecek bir sözdür. Can riski olan bir iş yaparken asla acele edilmemesi gerektiğini ve her zaman dikkatli şekilde işimizi tamamlamaya odaklanmamız gerektiğini anlatır.

Acele giden ecele gider atasözü günümüzde daha seyrek kullanılıyor olsa da hala günlük hayatta oldukça sık duyulabilir. Günümüzdeki kullanılışı daha çok araba kullanırken bir yere yetişmeye çalışıp acele edenler içindir.

Acele giden ecele gider atasözünün cümle içinde kullanımı:

Rahmi sakin karakterli birisiydi. Her zaman işini zamanında yapmayı severdi. Bununla beraber gelişen işleri yavaş yapma huyu ise hiç sevmediği bir huydu ve çevresi tarafından da bu huyu sevilmezdi. Ne zaman bir iş yapsa yavaş yavaş, bir yere gitse geç kalırdı. Bir gün Rahmi kendini değiştirmeye karar verdi. Farklı bir insan olacaktı. Yeni bir insan. Bu sadece işleri yapış hızında değil diğer bütün meselelerde olacaktı. Farklı konuşacak, farklı yürüyecek, farklı yaşayacaktı. Ama tabii en önemlisi de işlerini zamanında halledecekti. Bunun için hiç huyu olmayan şekilde işleri yetiştirmeye çalışıyordu. Ama alışkın değildi. ya yaptığı işleri yanlış yapıyor ya da işin sonunu getiremiyordu. Bir arkadaşına konuyu danışmaya karar verdi, telefonda sözleştiler ve arkadaşının evine gitmek için arabayla yola koyuldu. Yine zamanında yetişmek için acele etmeye başlamıştı. Ama yolda arabası bu acele yüzünde kaza yaptı ve arkadaşına akıl danışmaya hiç gidemedi. Acele giden ecele gider atasözünü canlı olarak yaşamış oldu.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Acele Giden Ecele Gider hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.