Bin Bilsen de Bir Bilene Sor

İnsanoğlu merak üzerine yaratılmış. Merak ve öğrenme bizim doğamızda var. Bebeklikten itibaren karşımıza çıkan her şeyi öğrenmek ve bilmek istiyoruz. Ancak yine doğanın kanunu gereği bir kişinin her şeyi bilmesi mümkün değildir. Her zaman belli konuları bizden iyi bilen birileri çıkar ve çıkacaktır. Belli konularda her zaman belli kişiler öne çıkacaktır ve bazı kişiler de çıkamayacaktır. Bu yüzden atalarımız bu güzel sözü söylemişler. Bin bilsen de bir bilene sor.

Her zaman bazı konularda bizden daha iyi birilerinin olabileceği ve her zaman eksik kalabileceğimizi hatırlatması bakımından güzel bir sözdür.

Evi normalde çok uzakta olan Rafiz o kadar uzak yola gitmemek için yakındaki teyzesinde kalmaya karar verdi. Haber vermeden teyzesine gitti ve onu çok mutlu etti. Teyzesi onu, o teyzesini çok severdi. Akşam yemeğini yiyip sohbet ederken Rafiz, teyzesine derdini açtı. “Medreseye mi devam etsem yoksa babamın yanında kalıp işe mi devam etsem?”

Teyzesi de zamanında medresede eğitim görmüş, kısa bir süre de hocalık yapmıştı. Rafiz’i de iyi tanırdı. Onun babasının yanında çalışması hem babasına hem de Rafiz’e faydalı olurdu. Rafiz’in babasının işine yatkın olduğunu düşünüyordu. Ama içinden dedi ki:”Bin bilsem de bir bilene sormakta fayda var, ben yarın yakındaki başka bir medresenin hocasıyla Rafiz’i görüştüreyim.” Ertesi gün oldu ve Rafiz’i hocaya götürdü. Hoca Rafiz’le yalnız kalıp daha rahat konuşmak istedi. Yaklaşık yarım saat muhabbetten sonra hoca geldi ve Rafiz’in teyzesine dedi ki; “Bu çocuğun ilme çok yeteneği var, hafızası da çok açıp. Medresede okumazsa bu yeteneğe yazık olur. Bana kalırsa Rafiz’i siz okutun”

Teyzesi de durumu Rafiz’in ailesine açtı ve ailesi de düşündükten sonra çocuğu medreseye verdi. Neticede yıllar sonra Rafiz çok bilinen ve güvenilen bir âlim oldu. Teyzesi o günleri görecek kadar yaşayamasa da bir bilene sormanın faydasını ardından gelenler hep gördü.

Bu Genel ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Bin Bilsen de Bir Bilene Sor hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.