Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var

Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözü, tek başına zorluklarla yapılan veya yapılamayan işlerin başkalarıyla birlik olarak kolayca ve hızlıca yapıldığını ifade eder. Bu atasözü imc usulü yapılan işler için çok uygundur. Bu işlere örnek olarak şu verilebilir:

Köylerde ayrı ayrı tarlası olanlar sadece kendi tarlalarını hasat etmek yerine zor ve yorucu olan hasat işini yirmi tane köylü her seferinde birisinin tarlasını hasat etse işler çok daha hızlı biter ve insanlar çok daha az yorulurlar. her biri belki otuz günde kendi tarlasını hasat edecekken 20 kişi bir olup her seferinde birisinin tarlasını hasat etseler iş toplam 20 günde biter. Buna imc usulü denir ve bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü için çok güzel bir örnektir.

Bu şekilde işlerin kısa sürede bitmesinin sebebi verdiğimiz örnekte farklı işlerin farklı kişiler tarafından hem daha uzmanlıkla yapılabiliyor olmasından hem de bir sorun çıktığında bir kişi tek başına yorulurken diğerleri ona yardım ettiğinde yorulmadan sorunlar çözüldüğünden kaynaklanır. Kimisi traktör sürmekte usta iken kimisi istiflemekte (düzenlemek, ürünü paketlemek) uzmandır. Herkes uzman olduğu işi yaptığından çok daha kısa sürede iş tamamlanır.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.