Fazla Naz Aşık Usandırır

Fazla naz aşık usandırır atasözü bir işin olmasını aşıklık derecesinde çok isteyen kişilerin dahi sürekli sürekli gereksiz ve anlamsız engellerin karşısına çıkması durumunda bıkıp o işi yapmaktan vazgeçebileceğini anlatmak için kullanılır.

Fazla naz aşık usandırır atasözünün ortaya çıkışı ise kızı deli gibi seven bir adamın, sevdiği kızın ona hiç ama hiç yüz vermemesi, neticede de bu fazla gereksiz nazın adamı bıktırmasıyla delice sevmesine rağmen sevgisinin zamanla azalması ve bitmesi hikayesine dayanır. Özellikle divan edebiyatımızda kızlar hep nazlıdır. Ancak atasözümüzün aksine beyefendiler sevdalarından vazgeçmezler. Ancak bu doğru değildir. Çünkü fazla naz gerçekten aşık usandırır.

Fazla naz aşık usandırır atasözünün kullanım örneği şöyledir:

“Tahir bu yaptığı buluşun fabrikasını kendi ülkesinde kurmak ve ülkesine faydalı olmak istiyordu. Çünkü Tahir ülkesini gerçekten seviyor ve yabancı bir ülkede fabrika kurup onlara fayda sağlamak yerine kendi ülkesine fayda sağlamak istiyordu. Ama ülkedeki bürokrasi o kadar ağırdı ki, ona söz verilen hibe desteğini bir türlü vermiyorlar, bir de fabrika kurmak için bir sürü taahhüt istiyorlardı. Tahir en sonunda başa çıkamayacağını anladı ve yurt dışına gidip fabrikasını hızlıca yabancı devletin desteğiyle açtı. Fazla naz aşık usandırır. Adama hayalini gerçekleştirmediler.”

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Fazla Naz Aşık Usandırır hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.