Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır

Üzüm üzüme baka baka kararır atasözü birbiriyle çok vakit geçiren arkadaş veya kişilerin eninde sonunda birbirine benzeyeceklerini ifade etmek için kullanılır. Bu kişilerin birbirini sevmesine veya isteyerek vakit geçirmesine gerek yoktur. Özellikle gençler vakit geçirdiği arkadaşlarına çok fazla benzerler.

Bu konuda söylenmiş en güzel sözlerden biri şudur:

“Sen, en çok görüştüğün beş kişinin ortalamasısındır”

Yani çok görüştüğümüz kişilere istesek de istemesek de benzeriz ve zamanla onlar gibi olmaya başlarız. Onlar da bizim gibi olmaya başlar ve zamanla iki kişi orta yerde birbirlerine çok benzer hale gelirler. Bu özellikle evliliğin ilk yıllarında anlaşamayan çiftlerin ilerleyen zamanlarda eskisine nazaran daha kolay geçinmelerinin sebebidir.

Üzün üzüme baka baka kararır atasözü kısa kompozisyon:

“Hayri okulda tanıştığı ve öğretmeninin zorla yanına oturttuğu Fatih’le gitgide daha iyi arkadaş olmaya başladı. Zamanla birbirlerine ısındılar ve sürekli beraber vakit geçirmeye başladılar. Ama üzüm üzüme baka baka kararırmış. Hayri Fatih’in o kötü özelliğini zamanla aldı.”

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.