Sakınılan Göze Çöp Batar

Sakınılan göze çöp batar atasözü üstüne düşülüp değer verilen eşyaların veya insanların daha çok zarara uğrayacağını anlatır. Bu durumlarda esirgenen eşyaların veya insanların daha dikkatle korunması gerektiği, bu mümkün değilse de çok üzerine titremeden normal şekilde önemsenmesi gerektiğini anlatır.

Örnek kullanım:

Gürcan sakin karakterli birisiydi. Kendi halinde işine gider gelirdi. Pek fazla aksiyona bulaşmaz, parasını kazanırdı. Kazandığı paraları hesaplayıp kendine yeni bir koltuk takımı aldı. Bu koltuk takımını çok iyi koruyor, temiz tutuyor ve kendisi dahi nadiren oturuyordu. Üstüne örtü seriyor bu sayede kirlenmiyordu. Gerçekten güzel bir koltuk takımıydı. Ama bir gün evdeki misafir kahveyi kendisi yapmak için ısrar etti. Gürcan da izin verdi. Misafir kahveyi yapıp odaya girerken ayağı takılıp kahveyi boylu boyunca koltuğu üstüne döküverdi. Artık bu lekenin çıkması çok zordu. Sakınılan göze çöp batarmış. Gürcan’ınkine de kahve döküldü.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sakınılan Göze Çöp Batar hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.