Ak Akçe Kara Gün İçindir

Ak akçe kara gün içindir atasözü gençken ve gücün kuvvetin yerindeyken çalışıp kazanılan paranın insan dara düştüğünde veya yaşlandığında harcanmak için biriktirilmesi gerektiğini anlatır. Kazanılan bütün paranın kazanıldığı gibi harcanmaması gerektiğini. Birikim yapıp belirli miktar kenardan bulundurulması gerektiğini söyler. Akçe eskiden kullanılan gümüş bir paradır ve gümüş olduğu için beyaza çok benzer. Bu sebeple ak akçe denmiştir.

Ak akçe kara gün içindir atasözü cümle içinde kullanımı:

Tarık son derecek dikkatli birisiydi. Hem yediklerine içtiklerine dikkat eder, hem soğuk algınlığından korunur hem de mikrop olabilecek yerlere dokunmamaya özen gösterirdi. Sağlığı onun için çok önemliydi. Hem zaten çok fazla maaşı yoktu ve zor duruma düşüp çalışamazsa maddi olarak da zorlanırdı. Ancak sakınılan göze çöp batar misali Tarık da bir gün yüksek bir duvardan kazayla düşmüştü. Kenardan birikmişi de yoktu. Ak akçe kara gün içindir. Ancak Tarık hiç ak akçe biriktirmemişti. Ama Tarık çok iyi bir insandı ve bu yüzden çok iyi arkadaşları vardı. Bu arkadaşları Tarık’ın bütün masraflarını karşılamış ve iyileşene kadar yardımcı olmuşlardı. Evet Tarık hiç ak akçe biriktirmemişti ama biriktirdiği arkadaşlıklar kesinlikle akçelerden daha faydalıydı. Akçelere güven olmazdı ama Allah’a itimadı sağlam olanın sırtı yere gelmezdi.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Ak Akçe Kara Gün İçindir hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.