Her Gördüğün Sakallıyı Deden Sanma

Her gördüğün sakallıyı deden sanma atasözü bir öğüt niteliğindedir. Gördüğü, tanıştığı ve biraz kaynaştığı her insana güvenenlere söylenir. Daha yeni tanıştığın insanlara bütün güvenini koyamayacağını, güven sağlamak için zaman ve bazı güven test edici olaylar yaşanması gerektiğini anlatır. Çok doğru bir sözdür.

Her gördüğün sakallıyı deden sanma atasözü örneği:

Halit gerçekten iyi bir insandı. Ona verilen görevleri yerine getirir, çalışır ve kötü işlerden uzak dururdu. Bu onun girdiği ortamlarda çokça sevilmesi için yeterli sebepti. Ama Halit hayatta bir türlü başarılı olamıyordu. Bunun sebebini bir türlü çözemiyordu. Genellikle ortaklı veya belirli taahhütlerle iş kuruyor, daha sonra iş ilerledikçe ortağı çeşitli argümanlar ileri sürerek işten ayrılıyordu. Zamanla Halit de çözdü artık olayı. Her gördüğü sakallıyı dedesi sanmayacaktı bundan sonra.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Her Gördüğün Sakallıyı Deden Sanma hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.