Anasına Bak Kızını Al

Anadolu’da aynı zamanda şu hali de mevcuttur: Anasına bak kızını al, kenarına bak bezini al

Bu hali de kullanılsa anlam değişmeyecek sadece örneği arttırmış olacağız.

Bu atasözümüz anne kız örneğinden giderek yakın olanların, birinin altında yetişenlerin yetiştirene benzeyeceğini anlatmak için kullanılmıştır.
Bir kız çocuğu, anne karnından itibaren sürekli olarak annesinin yanında, yöresinde yetişir, ilk eğitimini annesinden alır ve evlenene kadar annesi onun bir numaralı öğretmeni olur. Bu yüzden kızlar özellikle huy olarak annelerine çok benzerler.

Örneğin bu erkek çocukları için bu kadar geçerli değildir. Erkeklerin de ilk öğretmeni anneleridir ancak belirli bir yaştan sonra erkekler babalarının yanında daha çok zaman geçirmeye, onlardan meslek öğrenmeye ve dış hayata daha çok açılmaya başlarlar. Bu sebeple erkeklerin karakteri, huyları ve yetenekleri anne-babasından çok farklı gelişebilir.

Ancak her halükarda yavruların ilk öğretmeni anneleridir. Onları karnında koruyup kollamaya başladığı günden beri sürekli olarak gözetir, kollar, savunur ve her türlü tehlikeden uzak tutmak için canını ortaya koyar. Bu Allah’ın anneye koyduğu bir nimettir. Eğer bu böyle olmasaydı insanlığın soyu çok başka olurdu.

Anasına bak kızını al atasözü örneği:

Cengiz artık evlenme yaşına gelmişti. Uygun bir gelin bulabilmek için çevresine münasip bir aday var mı diye sordurdu. Sonunda dayısı, kendi eşinin bir akrabasının kızının onun için uygun olabileceğini söyledi. Başta temel şartlar karşılıklı iletildi ve uygun olduğuna karar verilince yüz yüze görüşme kararı aldılar. Cengiz ve gelin adayı olan Elif bir yerde çay bahçesinde oturdular. İkisi de yanlarında kardeşlerini getirmişti. Cengiz bu görüşmeden memnun oldu ve işi ilerletip nişanlanmaya karar verdi. Ancak amcası Cengiz’e bir fikir verdi. Kızın annesiyle de görüşmesini, onunla da bir oturup sohbet etmesini istedi. Cengiz de öyle yaptı. Elif’in annesiyle beraber tekrar gelmesini ve tekrar görüşmeyi istedi. Buluşma gerçekleşti ve Elif’İn annesiyle de görüştü. Ancak Elif’in annesi hiç Elif gibi değildi. Davranışları daha farklıydı. Cengiz durumu amcasına açınca amcası ona şunu söyledi:

Bak Cengiz, anasına bak kızını al demişler. Şimdi sen kızı beğendin ama ileride benzeyeceği kişi yüksek ihtimal annesi. Gelecekte karşılaşacağın kişinin Elif’in annesi gibi bir insan olacağını unutmayarak karar ver.” 

Cengiz de öyle yaptı. Elif ile evlendi ve Elif’in de huylarının yavaş yavaş annesine benzediğini, yıldan yıla sanki artık Elif, Elif gibi değil de Elif’in annesi gibi olmuştu. Cengiz aradan yıllar geçince amcasının ona ne demek istediğini anlayabildi.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Anasına Bak Kızını Al hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.