Kaz Gelecek Yerden Tavuk Esirgenmez

Büyük çıkarlar gelme ihtimali olan bir iş veya bir yer için küçük fedakarlıklar yapılması gerektiği ve bu küçük fedakarlıkların ileride büyük kâra dönüşeceğini anlatan atasözümüzdür.

Genellikle ticaret, iş meseleleri için konuşulur. Uzun vadeli düşünen yatırımcıların sık kullandığı bir sözdür. Anadolu’da da çok sık duyabilirsiniz.

Günümüzde girişimcilik, müteşebbislik kültürünün gelişmesiyle çıkan değişik felsefelerin belki yüzyıllar önce çıkmış temel dersidir. Şimdi çıkan o havalı yatırım fikirlerinin aslında yüzyıllar önce atalarımız tarafından başarıyla nasıl uygulandığını ve netice alınıp bunun nasıl bir atasözüne dönüştüğünün göstergesidir.

Geleceğe yatırım yapmak gerektiğini de burgular, çünkü atasözü bir emir kipi ile bitmektedir, yani “yapmalısın” demektedir. Kaz gelecek yerden tavuğu esirgememeli, kârlı olma ihtimali yüksek işlere ve konulara yatırım yapmalıyız.

Burada şunu da belirtmek gerekir ki “En değerli yatırım, insana yapılandır.” ilkesi gereğince bu yatırımların insanoğlunun kendini geliştirmesi ve ahlakını güzelleştirmesi amacıyla yapılması hem maddi anlamda bu dünya için, hem de manevi dünyada ahiret için çok önemli ve gereklidir. Bu atasözümüz de bu temel meseleyi vurgulama amacı taşımaktadır.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Kaz Gelecek Yerden Tavuk Esirgenmez hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.