Hızlı Giden (Koşan) Atın Boku Seyrek Düşer (Olur)

Bu atasözü bir işi hızlıca bitirip tamamlamaya çalışan insanlar için kullanılır. Genellikle bir işi yeni yeni biraz öğrenmiş kişilerin işi hızlı tamamlamak için hırslı davranışları için geçerlidir. Ancak bu hızlı gitmek anlamında iyi gibi gözükse de uzu vadede zarar verecektir. Uzun vadede adımlarını sağlam atarak ilerlemedi için ya işin ilerleyen kısımlarında sıkıntı çekecek ya da mesleğinin ileri dönemlerinde çok acemisi olmadığı işin ustası olduğu için asla mesleği tam anlamıyla öğrenememiş olacaktır.

Atasözündeki örneğimizden gidersek, at için dışkı yapmak hayati bir meseledir. Dışkısını çıkarmazsa hem çok hızlı koşamaz hem de atın sağlığı zarar görür ve hasta olabilir. Dışkıyı da ancak durarak çıkarabilir. Eğer at sürekli hızlı koşuyorsa dışkısını çok fazla çıkaramıyor, rahatlayamıyor demektir. Bu durumda atı çok fazla koşturunca daha çok yol gidileceği zannedilebilir ama at rahat olmadığı için aslında kapasitesinden daha yavaş koşmak zorunda kalıyordur ve bir anlık bir hızlanma için uzun vadede yarış kaybediliyordur. Aynı şekilde at ilerleyen zamanlarda hasta olup koşamayacak hale gelince önceden katedilen yollarda geride bırakılan rakipler istikrarlı şekilde geldikleri için çok rahatlıkla hızlı giden atı geçiyor ve yarışı kazanıyorlardır.

Bu sebeple adımlarımızı sağlam atarak, aceleci olmadan ancak seri bir şekilde işlerimizi halletmemiz gerekmektedir.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Hızlı Giden (Koşan) Atın Boku Seyrek Düşer (Olur) hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.