El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar

İnsanoğlunun malı tarih boyunca kıymetli olmuştur. Bu kıymet malın kendisinden ötürü değildir. İnsanın sahip olma hırsı sebebiyle kendisinin olan mal her zaman başkasınınkinden değerlidir.

Söz gelimi emanet konusunda hassas olmayan her insan, içinde haset duygusu olmasa dahi başkasının malına çok kıymet vermez, asıl sahibinin gösterdiği özeni göstermez. Malın asıl kıymeti neyse onu verir.

Atasözümüzde verilen örnekle gidersek, eşeği kaybolmuş birisi başkalarından eşeğini bulmak için yardım istese, o diğer insanlar eşeği ararken her köşeye bucağa bakmak yerine köyde, dağda bayırda normal şekilde gezip sadece basitçe sağa sola bakınacaklar ve bir yandan da belki türkü çağıracaklardır(söyleyeceklerdir). Yani çok önemsemeyeceklerdir. Eşeğin asıl sahibi ise yana yakıla eşeğini arayacaktır.

Atasözümüze örnek olarak:

Emir bugün sakindi. Aslında dün ve ondan önceki gün çok daha telaşlıydı ve üzgündü. Ama duyguları yavaş yavaş azalmıştı. Yaşı henüz 6 olmasına rağmen olgun bir çocuktu. Ogün de 2 gün önce kaybettiği ve bu kadar üzgün olmasının sebebi olan o güzel arabasını arayacaktı. Kenarları alevli, büyük tekerlekli ve çok hızlı gidebilen oyuncak arabasını. Babası ona okumayı erken öğrendiği için bu güzel hediyeyi almıştı ve onu çok seviyordu. Bulmaya kararlıydı. Ogün de dışarı çıktı, arabasıyla en son oynadığı ve kaybettiği yere gitti. Arkadaşları yine oradaydı. Arkadaşlarının yanına gitti ve onlara “Bugün bulalım o arabayı, ben çok seviyorum onu, lütfen” dedi. Arkadaşlarıyla beraber aramaya koyuldular. Gün boyu sağa, sola her yere tekrar tekrar baktılar ama sonuç aynıydı. Akşam oldu, Emir eve gitti ve babasına üzgün şekilde olanları anlattı. Babası ona çok acı ama çok doğru bir akıl verdi: “El elin eşeğini türkü çağırarak arar oğlum, eğer çok bulmak istiyorsan sadece kendin ara arabanı” Emi ertesi gün bu akla uydu, bu sefer arkadaşlarından yardım istemediği için çok yorulmuştu. Ama yorulması sonuç verdi. Arkadaşlarından birinin evinin yakınında, bir taşın altına sıkışmış vaziyette gördü arabasını, havalara uçtu. Bir yandan da sinirlendi. Çünkü 3 gündür bu arkadaşına bu civara bakmasını söylüyordu. Neticede arabasını da buldu, çok da güzel bir ders de öğrendi.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.