Yana Yakıla

Genellikle “yana yakıla aramak” şeklinde aramak ile beraber kullanılır. Bu deyim çok üzgün veya telaşlı şekilde“manasına gelir. Yana yakıla bir eşya arayan birisi o eşyayı ya çok seviyordur ya da çok fazla ihtiyacı vardır. Aksi halde kimse kıymetli enerjisini gereksiz bir eşya için yana yakıla arayarak tüketmez.

Yana yakıla deyimi için şöyle bir örnek verebiliriz:

Soner şaşkındı. Nasıl olur da karısı en sevdiği kazağını kaybedebilirdi anlayamıyordu. Halbuki karısı da o kazağı çok sevdiğini çok iyi biliyordu. Ama yine de tabii ki karısına sinirlenmedi. Sadece hafifçe sitem etti. Beraber evde kazağını aramaya koyuldular. Aslında karısı da çok üzülmüştü. Soner’den daha çok, hatta yana yakıla kazağı arıyordu. İkisi de o gün kazağı bulamadılar. Ancak iki yıl sonra o evden taşınırken hiç akıllarına gelmeyecek bir yerden çıktı kazak.

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yana Yakıla hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.