Damlaya Damlaya Göl Olur

Damlaya damlaya göl olur atasözünün anlamı ufak ufak yapılan işlerin zamanla birikerek ileride çok büyük işlere dönüşebileceğini anlatmak için kullanılır. Bu atasözümüze en güzel örnek kumbarada para biriktirmektir. Her gün ufak ufak attığınız paralar bir süre sonra daha büyük paralar oluyor ve kumbarayı açtığınızda bazen beklemediğiniz kadar çok parayla karşılaşabiliyorsunuz. İnsanoğlu böyle yavaş yavaş yaparak ufak miktarları çok büyük miktarlara çevirebilir.

Genellikle parasal mevzular için kullanılan bu atasözümüz bir yardım toplanırken herkesin 5-10 lira vermesi sonucu bazen bir okul bazen de bir hastane bile yapılabileceğini bize anlatır. Hakikaten böyledir.

Yani kısaca, ufak gözüyle bakılan işleri küçümsememek gerekir. Onlar da zamanla birikip büyük işlere dönüşecektir. Yeter ki istikrar ve azimle yapmaya devam edilsinler.

Damlaya damlaya göl olur atasözü kısa kompozisyon:

Mustafa tamamen işten uzaklaşmış gibiydi. aklı başka yerde, fikri başka yerdeydi. Ama yine de biraz patronların baskısı, biraz da suçluluk psikolojisiyle işleri az az yapıyordu. ve nihayet işleri normalden uzun sürse de tamamlamıştı. Ne de olsa damlaya damlaya göl olur. Az az yaptı işleri ama sürekli yapınca yine de tamamladı.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Damlaya Damlaya Göl Olur hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.