Danışan Dağı Aşmış, Danışmayan Düz Yolda Şaşmış

Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış atasözü bir iş yaparken bilen kişilerden fikir alanların en büyük zorlukların dahi altından kalkabileceğini ve başaracağını anlatır. Aynı zamanda fikir almayanların da yapacakları iş kolay olsa da şaşırıp sonuca ulaşmakta zorlanacaklarını söyler.

İstişare yani danışmak Peygamberimiz Sallalahu Aleyhi ve Sellem’in sünnetidir. Bu yüzden iş yaparken muhakkak danışmalı ve tecrübeli kişilerden fikir almalıyız.

Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış atasözü için örnek:

Musab hayatı boyunca yaptığı işlerde başarılı olamamıştı. Hep denemiş, hep yenilmişti. İş kurmak istedi olmadı, girip bir ofiste çalıştı uyuşamadı, askere gitti geldi, bu sefer işe giremedi. Ama uzun süredir görüşmediği amcasıyla görüşünce hayatı değişti. Çünkü amcası onun öğrenmek isteyeceği bütün bilgilere sahipti. Başı her sıkıştığında amcasıyla istişare ediyordu. Artık başarılı olmaya başlayınca insanlar nasıl böyle başarıya ulaştığını soruyordu. Musab’ın cevabı ise çok netti: “Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış”

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Danışan Dağı Aşmış, Danışmayan Düz Yolda Şaşmış hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.