Mühür Kimdeyse Süleyman Odur

Mühür kimdeyse Süleyman odur atasözü hem sultan hem de peygamber olan Süleyman Aleyhisselam’a atfedilir. Yani Süleyman Aleyhisselam için söylendiği düşünülür. Bunun sebebi de Süleyman Aleyhisselam’ın Sultanlığının bir simgesi olarak bir yüzük taşırmış. Bu yüzük iç içe geçmiş iki eşkenar üçgenden oluşan bir sembole sahipmiş. Bu yüzüğe Süleyman Mührü ya da Mühr-ü Süleyman denir. İşte bu mühre sahip olanın sözünün geçeceği düşünülürmüş.

Yani atasözünün tam anlamı şudur: Yetki kimseyse son söz söyleme hakkı o kişiye aittir. Başkası son söz söyleyemez. Bu söz genellikle yetkili kişi değiştiği zaman yeni yetkiliye itaat etmek gerektiği belirtmek için kullanılır veya düzene aykırı çıkan birisi olduğu zaman düzen koruyucu kişiyi dinlemek gerektiğini anlatmak için kullanılır.

Mühür kimde ise Süleyman odur şeklinde yazıldığı da olur.

Mühür kimdeyse Süleyman odur atasözü için örnek:

Hatice kocasının ölümünden sonra evin bütün sorumluluğunu üstlenmişti. 6 tane çocuğa bakmalı ve evin maddi geçimini sağlamalıydı. Zaten zor bir durumdan olan Hatice’ye büyük çocuğu muhalefet ediyordu. En sonunda büyük oğlu, kendinden bir küçük kız kardeşini evlendirmek için herkesten habersiz biriyle görüşmüş ve anlaşmıştı. Büyük oğlu durumu herkesin içinde annesi Hatice’ye anlattığında artık Hatice’nin sabrı kalmamıştı. Büyük oğlunun teklifini bağırarak reddetti ve ekledi: “Mühür kimdeyse Süleyman odur. Vermiyorum kızımı kimseye. Artık benim sözüm geçerli bu evde”

Not: İsrail’in bayrak dediği bezde bulunan iç içe geçmiş iki üçgen Süleyman mührüdür.
Not 2: Süleyman mührü İslam kültüründe çok önemli bir yer tutar. Osmanlı, Selçuklu camiilerinin, yapılarının neredeyse hepsinde Süleyman mührü görebilirsiniz. Hükmetmenin simgesi olduğu için sıkça kullanılmıştır.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Mühür Kimdeyse Süleyman Odur hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.