Fakirlik Ayıp Değil Tembellik Ayıp

Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp atasözü fakir olmanın, fakir bir aileden gelmenin ya da işleri ters giderek fakir olanın utanmaması veya kendini kötü hissetmemesi gerektiğini, asıl utanması gerekenin tembel olup çalışmayan olduğunu anlatır. Eğer tembellik yüzünden fakirse utanmalısın. Ama çalışıyorsan ve yine de fakirsen o zaman utanmana gerek yoktur. Çünkü rızkı veren Allah’tır ve kime ne kadar rızık yazmışsa o kadar gelir. Tembel ise para gelse bile haksızdır çünkü her halükarda insanın çalışması ve mücadele vermesi gerekir.

Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp atasözü için örnek:

Fırat artık yorulmuştu. Çok çalışıyordu, çok yoruluyordu ama kendi evini zor geçindiriyordu. Başkalarına baktığında üzülüyordu. Çünkü çok az çalışarak ondan çok daha fazla kazanıyorlardı. Ama bir gün işler değişti. O az çalışıp çok kazanan arkadaşı bir gün işleri kötü gidinde şirketi battı ve dükkanı kapattı. Fırat hala aynı durumdaydı. Çok çalışıp zor geçiniyordu ama o arkadaşı çok çalışmaya alışmadığı için sürekli tembellik ediyordu ve geçinemiyordu. Fırat arkadaşı için çok üzülüyordu ama zor geçindiği için hiç utanmıyordu. Çünkü fakirlik ayıp değil, tembellik ayıptı. Fırat tembellik etmiyordu. Çok çalışıyordu.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Fakirlik Ayıp Değil Tembellik Ayıp hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.