Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur

Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözü başına gelen bir olay yüzünden sinirli olan kişilerin o siniri geçmeden hareket etmemesi ve acele iş yapmaması gerektiğini anlatır. Çünkü öfkeli ve sinirliyken hareket eden kimse o yaptığı hareket yüzünden genellikle büyük zarara uğrar ve sonrasında çok pişman olur. Zararla oturmak da işte bunu ifade eder. Sinirliyken karar vermemek, sinirin geçmesini beklemek en iyisidir. Bu durum uzun süreli de geçerli olabilir. Kendisine kurulan bir tuzak yüzünden insan günlerce sinirli kalabilir. Bu durumda bu sinirli olduğu günler boyunca o konuyla alakalı önemli bir karar almaması ve sakinleştikten sonra harekete geçmesi en doğru olandır.

Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözü örneği:

Bilal kendi halinde bir çocuk olduğu halde onu üniversite arkadaşları çok kötü bir oyun oynamışlardı. Staj yaparken istediği iş yerini seçemeyecekti arkadaşları yüzünden. Çok üzülüyordu buna. Arkadaşlarına da çok sinirleniyordu. Onlardan intikam almayacaktı tabii ki. Ama onlara bu yaptıklarının hiç iyi bir şey olmadığını öğretmesi gerekiyordu. Bu dersi vermek için sakinleşmeyi, en azından stajını bitirmeyi bekleyecekti. Çünkü öfkeyle kalkan zararla oturur ve Bilal öfkeliyken hareket etmek istemiyordu.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.