Şahtı Şahbaz Oldu

Şahtı şahbaz oldu atasözü kinayelidir ve alay etme gayesiyle kullanılır. Bir hali kötü olan birisi bir şekilde o halinden daha kötü bir pozisyona geçince söylenir.

Şah kelimesinin anlamı hükmeden demektir. Farsçadır ve İranlılar tarafından kullanılır. Şahbaz ise heybetli, kahraman gibi anlamlara sahiptir. Bu iki öven kelimeyi arka arkaya getirerek alaylı bir deyim oluşturulmuştur.

Şahtı şahbaz oldu atasözü örneği:

Kaya, kız kardeşini aslında çok seviyordu. Bunu belli etmiyordu sadece. Ne zaman fırsat bulsa ona takılıyor ve ufak şakalar yapıyordu. Kimi zaman da kötü şakalar yapıyordu ama çok sevdiği için sonradan üzülüyordu. Yine bir gün kız kardeşi yeni aldığı kıyafeti giyip kardeşi Kaya’ya hevesle “Nasıl olmuş?” diye sorduğunda Kaya kızkardeşine: “Heh işte. Şahtı şahbaz oldu.” dediği gün olaylar başladı.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Şahtı Şahbaz Oldu hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.