Söz Gümüşse Sükut Altındır

Söz gümüşse sükut altındır atasözü İmam Gazali’nin İhyayı Ulumid Din kitabında Davud Aleyhisselam peygamberin oğlu Süleyman Aleyhisselam Peygambere söylediği rivayet edilen sözdür. Anlamı ise söyleyeceğin söz ne kadar güzel olursa olsun susmak veya mümkün olduğunca az konuşmak söyleyeceğin sözden daha iyi olabilir. Her zaman mümkün olduğunca az konuşmak daha değerlidir ve ne kadar az konuşursan konuştuğun zaman söylediğin sözün kıymeti o kadar artar. Az konuşup konuştuğunda kıymetli sözler söylemek her zaman en doğru olandır.

Söz gümüşse sükut altındır atasözü için örnek:

Salih işlerini tamamlamak istiyordu. Çalışıyordu bunun için ama ya kendine çok fazla iş yüklemişti ya da beceremiyordu işleri. Çünkü çok zorlanıyordu ve yetişmiyordu işler. Arkadaşları ona geliyor ve akıl vermeye çalışıyordu. Kimisi iş yükünü azaltmasını söylüyordu, kimisi daha çok çalışmasını söylüyordu. Ama Salih zaten bunları düşünüyordu ve akıl ediyordu ama bunu sürekli duymaktan bıkmıştı. Karar vermişti. Bundan sonra ona tavsiye verecek arkadaşlarına tek söz söyleyecekti. Söz gümüşse, sükut altındır.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Söz Gümüşse Sükut Altındır hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Söz Gümüşse Sükut Altındır İçin 4 Yorum

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.