Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar atasözü maalesef ki eleştirel düşünceye açık olmayan toplumlar için çok doğru bir sözdür. Çünkü doğrular her zaman acıdır. Kabul etmesi ve uygulaması zor gerçekler insanlara her zaman zor gelmiştir. Bu yüzden doğru söyleyen kişiler çoğu kişi tarafından hoş karşılanmazlar.

Çoğu insan eğer doğruları kabul ederse yanlış yaptığını kabul etmiş olur. Kendini düzeltmesi gerekiyor demektir. Kendini düzeltmek ise büyük bir irade ve nefis terbiyesi gerektirir. Her zaman için doğru olmak insanın asıl yoludur. Bu yoldan sapanlar ise doğru söyleyenleri kovarlar.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar atasözüne örnek olarak şu verilebilir:

Turan sadece kendine göre konuşurdu. Diğerlerini önemsemezdi. Babası onu böyle yetiştirmişti. Ona bir Hadis-i Şerif söylemişti ve Turan hayatını bu Hadis’e göre şekillendirmişti. O Hadis şuydu: “Tüm dünya birleşse, sana zarar vermeye çalışsa, ancak Allah’ın sana yazdığı kadar zarar verebilirler, tüm dünya birleşse, sana fayda vermeye çalışsalar, ancak Allah’ın sana yazdığı kadar fayda verebilirler.” Bu Hadis’i bildiği için Turan’ın içi rahattı. Kimseden korkmuyordu. Sadece Allah’dan korkuyordu. Ömrü bu şekilde geçti ve çok yerden kovuldu. Çünkü doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlardı. Ancak Turan yaşadığı dürüst hayat sayesinde hep ahlaklı, seviyeli ve muteber bir kişi olarak hep akıllarda yer etti.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.