Et Tekraru Ahsen Velev Kâne Yüz Seksen

Bilmeyene bu söz sadece kafiyeli bir beyit gibi gelebilir. Ama aslında hem beyit hem de çok esaslı bir atasözüdür.

Atasözünü günümüz Türkçesiyle ifade edecek olursak: Defalarca daha güzel tekrar et, 180 defa tekrar etmiş olsan da yine et. 

Bu atasözü insanın unutma özelliğinin ne kadar çok olduğunu vurgular aslında. Bazen aynı kelimeleri, konuları, olayları defalarca dinleriz. Ama ders çıkaramadığımız veya anlamadığımız olur. Bazen de defalarca dinledikten ve anladığımızı düşündükten sonra yeniden dinlediğimizde bambaşka anlamlar çıkarabiliriz bir şiirden veya bir Hadis-i Şerif’ten. İşte bu yüzden atalarımız bu nazik sözü söylemişlerdir. Faydalı bilgileri dozajını iyi ayarlayarak her daim tekrar etmek gerekir. Velev ki 180 defa olsa da yine tekrar etmek gerekir. Çünkü faydalı bir bilgiyi ne zaman unutacağımızı bilemeyiz, ama muhakkak unuturuz. Ancak sürekli hatırlarsak o faydalı bilgiler hep aklımızda taze kalır ve ne zaman lazım olursa o zaman kullanabiliriz.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Et Tekraru Ahsen Velev Kâne Yüz Seksen hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.