Gözden Irak Olan Gönülden De Irak Olur

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur atasözü anlamı şudur: Yakınımızda olmayan ve sürekli görüşmediğimiz, ama sevdiğimiz kişiler bizden uzak kaldıkça onlara olan sevgimiz ve muhabbetimiz de azalır. Irak olmak uzak olmak demektir. Bu yüzden bu atasözü sevilen kişilere sıkça söylenir. Görüşelim, arayı açmayalım anlamında. Örneğin aşık olup kavuşamayanların uzaklara gönderilmesinin sebebi de budur. Unutsun ve kendine gelsin diyedir. Genellikle işe yarar.

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur atasözü örneği:

Ali sıkça görüştüğü arkadaşı Arif’e veda ederken üzgündü. İlkokuldan beri beraberlerdi ve artık Arif yurtdışına gidip uzun yıllar orada kalmayı planlıyordu. Arif’e veda etti ve kendi hayatına devam etti. Yıllar geçtikçe Arif artık aklına gelmiyordu. Hala seviyordu arkadaşını. Ama yokluğunu hissetmiyordu. Artık gitti diye üzülmüyordu. O da kendi hayatının kurdu işte diyerek geçiyordu. Bu doğaldı. Sonuçta gözden ırak olan gönülden de ırak olurdu. Arif de Ali için artık ırak olmuştu.

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Gözden Irak Olan Gönülden De Irak Olur hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.