Taşıma Suyla Değirmen Dönmez

Bu atasözü bir işin kaynağı sende yoksa veya kaynağını kullanman zor ise kullanılır. Yani bir derenin kenarındaki değirmen derenin akış gücüyle döner. Ancak derenin yanında değilse veya dere yeteri kadar hızlı akmıyorsa insan kovayla sular taşıyarak o değirmenin çarkını döndüremez.

Çünkü değirmenler derelerin kenarına kurulur ve bir çark sisteminin en fazla yarısı derenin içinde olur. Çark sistemi derenin gücüyle sürekli olarak döner.

Taşıma suyla değirmen dönmez atasözünün cümle içinde örneği:

Yusuf kendince ufak bir imalathane açmıştı. Açtığı imalathanenin giderleri gitgide artıyordu ama şimdiden Yusuf’un parası bitmişti. Biran önce para bulması gerekiyordu. Önce arkadaşlarından borç aldı ve imalathaneyi devam ettirdi. Daha sonra ailesinden borç aldı ancak hala imalathanede para kazanamıyordu. İkinci kere borç almaya gittiği arkadaşı ona önemli bir ders verdi: “Bak Yusuf, taşıma suyla değirmen dönmez, sen işini büyütmeden önce kendi imalathanen ile bir gelir elde etmeye başla, daha sonra o kazandığın para ile imalathanenin geliştirmeye çalış. Önce kazanmadan bütün sermayeni bitirme”

Bu Atasözü ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Taşıma Suyla Değirmen Dönmez hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.