Eli Kulağında

Eli kulağında deyimi az sonra olacak, yakında gerçekleşecek anlamında kullanılır.

Eli kulağında deyimi ezan okuyan müezzinlerin ezan okurken ellerini kulaklarına götürüp kapamasından kaynaklanır. Müezzinler dikkatlerini toplayabilmek için ellerinin birini veya ikisini birden kulaklarına götürerek ezan okurlar.

“Ne zaman ezan okunacak?” sorusuna verilecek müthiş bir cevaptır. Zaten ilk çıkış noktası da burasıdır. Bu soruya “Eli kulağında” cevabını verdiğimizde, müezzinin elini kulağına götürdüğünü ve her an ezanın okunmaya başlayacağını ifade eder.

Eli kulağında deyimine örnek olarak şu verilebilir:

Rafet ıslık çalarak yolda yürüyordu. Keyfi yerindeydi. Amcası harçlık olarak 20 lira vermişti. O parayla yarın okul çıkışı güzel bir top alacaktı. Arkadaşlarıyla beraber okulun yanındaki boş arazide oynayacaktı. Bir süredir orada oynayamıyorlardı çünkü top uzaklara kaçmıştı ve kaçtığı yerdeki çivilere batıp patlamıştı. Ama şimdi çok mutluydu. Yarına az kalmıştı ve top oynamalarına az kalmıştı, eli kulağında sayılırdı.

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Eli Kulağında hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.