At İzi İt İzine Karışmış

Bu deyim genellikle fitne zamanlarında, siyasetin karıştığı zamanlarda dostla düşmanın ayırt edilemeyecek duruma gelmesini anlatmak için kullanılır.

Her ne kadar siyaset için yoğun kullanılsa da günlük hayatta da kullanımı mevcuttur. Çok güvendiğimiz insanların arkamızdan iş çevirdiğini öğrendiğimizde de kime güvenip kime güvenmeyeceğimizi bilemeyiz ve bu deyim bu durum için de gayet uygun olur.

At izi it izine karışmış deyiminin cümle içinde kullanımı için örnek:

Batı, Roma İmparatorluğunu medeniyetlerinin beşiği sayar. Biz ise başımızda halifenin olduğu devleti medeniyetin beşiği sayarız. Ancak artık hiç kimse bunun böyle olduğunu bilmiyor. Herkes batılı olmuş En müslüman görünen bile batının değerlerinde, batının oyunlarında birinci olmaya adamış. Ama asıl meselenin batının oyununu bozup kendi düzenimizi kurmak olduğunu çok az kişi farkediyor.”

Dedi Yahya hocamız. Ne kadar da doğru dedi

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. At İzi İt İzine Karışmış hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.