Etinden Et Koparmak

Çok acı vermek anlamında kullanılan hoş sözlerimizden birisidir.

İnsanın fiziki olarak en çok canının yanması ancak etinden çeke çeke et koparmakla mümkün olur. Bu deyim de bunu anlatmak için kullanılır. Aslında o kadar acı vermeyen, ancak hissi çok fazla olan durumlar için kullanılır. 

Genel kullanımı ise bir durumda gereğinden fazla tepki gösterenleri anlatmak için şu şekildedir: “Sanki etinden et koparıyorlar” Yani çok fazla acı çekmediği durumlarda çok fazla tepki vermiş gibi olur.

Bu deyimi anlatmak için son örnekteki gibi bir cümle içinde kullanım yapalım:

Bebek aslında sakin bir yapıya sahipti. Çoğunlukla ağlamazdı. Ama çoğu bebeğin yapması gerektiği gibi de çok uzun süre uyumazdı. Annesi ve babası uyuması için çok uğraşırdı ama yenidoğan bir bebek günde 16-20 saat uyuması gerektiği halde bu bebek en fazla 10-12 saat uyuyordu. Bazen çok uyutmaya çalışınca sakinliğini bozuyor ve avazı çıktığı kadar bağırıyordu. Uyutmaya çalışmaktan yorulan annesi sitem ediyordu: “Sanki etinden et koparıyorlar, uyu işte!!

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Etinden Et Koparmak hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.