Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek

Eşek sudan gelinceye kadar dövmek deyiminin anlamı, sonu belirsiz bir zaman dilimi boyunca bir kişiyi dövmektir.. Genellikle uygulamadan çok tehdit için kullanılır. Üstümüzde otoritesi yüksek olan ve rahatça dövebileceği bir insana karşı bu söylenir. Anne-baba tarafından çocuğa veya subay-astsubay tarafından erlere karşı söylenir. Uygulaması görülmemiştir. Ancak hikayesi vardır.

Eşek sudan gelinceye kadar dövmek deyiminin hikayesi şöyledir;

Osmanlı zamanında cephede askerler kamp kurup savaşırken veya savaşa hazırlanırken eğer su kaynağı yakın değilse her bölüğe bir eşek verilir ve eşeklerden sorumlu saka tayin edilirmiş. Bu saka da bu eşek ile günde ne kadar ihtiyaç varsa o kadar sefer yapıp bölüğe su getirir, askerlerin su ihtiyacını karşılarmış.

Rivayete göre Balkan savaşında yine sakalara eşekler emanet edilmiş ve kamp kurulmuş ancak sakalardan birisi su almaya gittiği yerde eşek otlarken biraz kestireyim derken uyuyakalmış. Saat iyice geç olmuş ve otlayan eşek de saka uyurken kaybolmuş. Saka koşarak bölüğe gelmiş. Susuzluktan mahvolmuş ve bitap düşmüş askerler saka eli boş dönünce onu yakalamışlar ve durumu yüzbaşıya anlatması için yüzbaşıya götürmüşler. Sinirli bir adam olan yüzbaşı sakayı iyice sorgulayınca sakanın uyurken eşeğin kaybolduğunu öğrenmiş. Hemen askerleri eşeği bulmak için göndermiş ama aynı zamanda sakayı direğe bağlamış ve sakayı dövmeye başlamış. Saka acıda bağırdıkça yüzbaşı cevaplarmış “Daha dur sen, eşek sudan gelinceye kadar döveceğim seni.”

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek İçin 1 Yorum

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.