Yumurta Kapıya Dayanmak

Yumurta kapıya dayanmak deyimi son bitirme tarihi olan bir işi yapılabilecek son ana bırakmak demektir. Bu öğrenciler için genellikle ödevleri son gün (hatta son sabah yapmak), mühendis, mimarlar için projeyi son hafta geceleyip sabahlayarak bitirmek, tasarımcılar için son ana kadar projeyi bekletmek gibi farklı sektörlerde farklı şekillerde karışımıza çıkar. Ancak planlı olmayan insanların yapısı zor değiştiğinden hayat boyu ya yumurta kapıda yaşarlar, ya da planlı olup hayatlarını düzene sokarak ömürlerini rahat geçirirler.

Bu deyim yeri geldiği zaman çok zor ve içinden çıkılamaz bir hal ile karşı karşıya kalındığında da kullanılabilir. Örneğin birisi sizi dövmek için yola çıktıysa veya kiracı ev sahibine kirayı geciktirdiyse bu durumlara da yumurta kapıya dayandı deyimi kullanılabilir.

Yumurta kapıya dayandı sözünün örnek kullanımı:

Sezer durumdan rahatsızdı ama yapabileceği hiç bir şey yoktu. Yumurta kapıya dayanmıştı bir kere, projeyi istediği gibi mükemmelleştiremeden eksik gönderecekti. Müşteri kabul ederdi belki ama Sezer bu şekilde eksik iş yapmaktan hiç mutlu değildi.

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yumurta Kapıya Dayanmak hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Yumurta Kapıya Dayanmak İçin 4 Yorum

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.