Keçi İnadı

Keçi inadı deyimi insanları gayet inatçı hayvanlar olan keçilere benzetmek için kullanılır. Eğer bir keçiye bir tarafa götürmek istediyseniz ve de o keçinin inadı tuttuysa yandınız demektir. Çünkü son ana kadar size direneceklerdir ve asla pes etmeyeceklerdir. Sebebi genellikle bilinmeyen ve pek mantıklı olmayan inatlaşmalar için kullanılır.

Keçi inadı deyiminin hikayesi vardır. Bu hikaye Ezop masallarında geçmektedir. Hikaye şöyledir:

Bir çiftçinin iki inatçı keçisi varmış. Bu keçiler birbirlerini hiç sevmezmiş ve birisi ne yaparsa diğeri tersini yaparmış. Öyle ki birisi bir derenin bir tarafında otluyorsa diğeri de muhakkak derenin diğer tarafında otlarmış.

Çiftçi yine bir gün keçilerini otlatmaya götürmüş. her taraf yemyeşil ve ot doluymuş. İnatçı keçiler bir derenin iki kenarında otluyormuş. Ama keçiler birden derenin karşı tarafına geçmek istemişler. İkisi de ters tarafta oldukları için aynı anda köprüde karşı karşıya gelmişler. Birbirlerini sevmedikleri için yol vermemişler. İkisinin de inadı tutmuş ve köprüde toslaşmaya, yani boynuzlarını karşılıklı birbirlerine vurmaya başlamışlar. Bir kaç kere vurduktan sonra hala yol vermiyorlarmış ama bir anda vuruşurken ikisi de dengesini kaybetmiş ve dereye düşmüş. İkisi de karşıya geçemeden boş bir inat yüzünden boğulmuşlar.

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Keçi İnadı hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.