Etekleri Zil Çalmak

Etekleri zil çalmak deyimi çok sevinmek ve işlerin yolunda olduğunu söylemek için kullanılır.

“Güray sonunda satranç turnuvasında şampiyon olmuştu ve bu yüzden etekleri zil çalıyordu.” cümlesi örnek cümle olarak verilebilir.

Bu deyim keyifli olduğunu, neşeli olduğunu ifade etmek için kullanılır.  Anonim olan bu deyimin kesin hikayesi bilinmemektedir.

Etekleri zil çalmak deyimi kullanım örneği:

Kemal bir türlü umduğunu bulamıyordu. Son sınavdan da tam puan alamamıştı. Sınıftaki diğerlerinden ortalama olarak yüksek olsa da Kemal tam puanı hedeflemişti bir kere. Almak istiyordu onu. Bir gün yine dersine çalışırken bu sefer arkadaşlarına yardım edip onlara ders anlatarak ders çalışmaya karar verdi. Zaten kendisi hep yüksek alıyordu. Sevdiği arkadaşları da bu sefer yüksek alsın diye düşündü. Onlara da bir güzel öğrendiklerini ve anladıklarını anlattı. Daha sonra sınava girdi ve sınav sonuçları açıklandığında etekleri zil çalıyordu. Çünkü Kemal tam puan almıştı sınavdan. Nasıl oldu bu diye düşünürken çözdü olayı. Arkadaşlarına konu anlatırken kendisi de konuyu daha iyi kavramıştı ve bu sayede sınavdan tam not alabilmişti. Bundan sonra bütün dersleri sınavdan önce arkadaşlarına anlatacaktı.

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Etekleri Zil Çalmak hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Etekleri Zil Çalmak İçin 1 Yorum

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.