Etliye Sütlüye Karışmamak

Etliye sütlüye karışmamak deyimi dilimizde kendini alakadar etmeyen işlerle meşgul olmamak olarak kullanılır. Tam anlamı ise aslında sadece gereken minimum işi yapıp diğer hiç bir işi yapmamak olarak anlama sahiptir. Yani size bir görev verilmişse ve bu görevde sadece size söylenmiş olanı yapıyor ve fazladan bir iş yapmıyorsanız etliye sütlüye karışmamış oluyorsunuz. Deyimin kullanım amacı genellikle “Başın ağrımasın, uğraşıp yorulma, rahat ol” gibi anlamları ifade etmek içindir.

Etliye sütlüye karışmamak deyimi örneği:

Muhsin üniversiteden mezun olduğu andan itibaren iş sahibi olmuştu. Hayatı boyunca zekasıyla hep kolaylıkla ufak başarılar elde etmişti. Hiç bir zaman en iyi değildi ama hep yeteri kadar iyiydi. Şimdi de iş hayatından bu özelliğini kullanıyordu. Ona verilen görevleri harfiyen yapıyor, ne terfi almak ne de ikramiye almak için zerre uğraşmıyordu. Etliye sütlüye karışmadan iş yerinde çalışıyor, zamanını geçiriyordu.

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Etliye Sütlüye Karışmamak hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.