Ya Herrü Ya Merrü

Ya herrü ya merrü deyimi aynı zamanda ya herro ya merro şeklinde de kullanılır. Farklı durumlarda farklı anlamlara gelebilir. Anlamlarından birisi “ne pahsına olursa olsun bir işe girişmek” demektir. Diğer anlamı ise “bir işe girişip batabiliriz de çıkabiliriz de, bunu göze aldık” şeklindedir. Pek çok pozisyonda kullanılabilir. Genellikle mertlik, yiğitlik gerektiren işler yapılmadan önce kullanılır. Gözü karalığı betimlemek ve kendini ispatlamak için girilen yolda kullanımına sıkça rastlanır.

Köken olarak Kürtçe (Kurmanci) bir deyimdir. Herro “git”, merro ise “gitme” demektir.

Ya herrü ya merrü deyimi örneği:

Cihangir bu işe alışmıştı aslında. Ama patronu ona çok baskı yapıyor ve sürekli zorluyordu. Üstelik talep ettiği halde hakettiği maaşı da vermiyordu. Sıkıntısını ailesine anlatmıştı. Ailesi işyerinde kalmasını, bu devirde iş bulmanın zor olduğunu, kendi yağında kavrulmasını tavsiye ediyordu. Ancak Cihangir aynı fikirde değildi. İstifasını verdi ve kenarda biriktirdiği azıcık parasıyla kendi işini kurdu. Cihangir için artık durum ya herrü ya merrü idi. Hayata adımını atmıştı.

Bu Deyim ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Ya Herrü Ya Merrü hakkında ödeviniz varsa veya başınızdan geçen özel bir hale uygun olup olmayacağını merak ediyorsanız yorum ile hemen sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İsim ve mail zorunlu değildir.